Aspirin kullanırken dikkat

Aspirin Kullanırken Dikkat
Kanı sulandırıcı etkisiyle bildiğimiz Aspirin halk arasında hala her derde deva bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Kanı sulandırıcı etkisiyle bildiğimiz Aspirin halk arasında hala her derde deva bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Sayısız faydasının yanında zaman zaman zararının da dokunabileceği unutulmamalıdır.   Her ağrının cevabı aspirinde değildir.

Özellikle kalp ve damar hastalıklarında sık sık başvurulan aspirin, kanı sulandırarak damar içi dolaşımı rahatlatır. Kandaki pıhtılaşma faktörlerine de etkisi bilinmektedir. Trombositlere nufüz ederek pıhtının oluşumunu geciktirir. Bu özelliği dolayısıyla kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi kliniklerinin tamamında kullanılmaktadır.
Farklı kombinasyon ve dozlar şeklinde üretilen aspirinler doktor tavsiyesiyle alınması gereken ilaçların başında gelir. Sindiriminin zor olduğu, bu nedenle mide ve bağırsaklarda harabiyete sebep olabileceği unutulmamalıdır. Mide ülserleri ve  kanamalarında aspirinin rolü fazladır. Bu nedenle mide hastalarında kullanımı tavsiye edilmemektedir. Zorunlu hallerde ise doktorunuzun önereceği alternatif kan sulandırıcıları veya mide koruyucu ilaçları kullanabilirsiniz.

Hipertansiyonun kontrol edilemediği durumlarda da aspirin kullanımı sakıncalıdır. Kanamaya meyil artacağından Beyin Kanaması riskini artırır.

Ayrıca Coumadin kullananlarda, Coumadin’in etkisini arttırıcı özelliği vardır. Birlikte kullanılması sakıncalı bulunmaktadır.

Böbrek ya da karaciğer yetmezliği durumlarında da kullanılmaması  tavsiye edilmektedir.  Ayrıca gebeliğin özellikle son 3 ayında ve aspirine allerji durumlarında da kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Doktorunuzun önereceği dozlarda kullanmaya özen gösteriniz. Midede ağrı şikayetiniz varsa veya herhangi bir kanama riski durumunda derhal aspirini kesiniz ve doktorunuzla irtibata geçiniz.

Konuyla ilgili sormak isteyeceğiniz  soruları iletişim bölümünden iletebilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir