Çalışan kalpte baypas ameliyatı

Çalışan Kalpte Baypas Ameliyatı

Koroner Bypass (Baypas Ameliyatı) yakın zamana kadar sadece, kalbin durdurulması ve fonksiyonlarının kalp-akciğer makinesine devredilmesi ile gerçekleştirilmekteydi.

Çalışan kalpte baypas ameliyatı

Koroner Bypass (Baypas Ameliyatı) yakın zamana kadar, kalbin durdurulması ve fonksiyonlarının kalp-akciğer makinesine devredilmesi ile gerçekleştirilmekteydi. Çalışan kalpte bypass (baypas ameliyatı) önce tek damarı tıkalı olan hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ancak zaman içerisinde yöntem zenginleştirilerek kalbin tüm damarları üzerinde de uygulanmaya başlanmıştır.

Özellikle böbrek ve akciğer yetmezlikleri olan hastalarda tercih edilen bu yöntem sayesinde olası komplikasyonların minimuma indirilmesi hedeflenmektedir.

Doç.Dr.A.Faruk HÖKENEK ve ekibi tarafından da başarıyla gerçekleştirilen bu tip ameliyatların avantajları ise şu şekilde sıralanabilir.

Kalp-Akciğer makinesine bağlanmayan hastada ameliyat sonrası iyileşme süreci daha hızlıdır.

Akciğer ödemi, Akciğer enfeksiyonlarının görülme olasılığı çok düşüktür.

Böbrek yetmezliği gibi komplikasyonlar minimuma indirilir.

Yoğun bakım süresi kısadır.

Kalp fonksiyonları kayıpsız sürdürülebilir.

Hayati tehlikesi çok düşüktür.

Kan kaybını önler, Kan nakli ve kan ihtiyacı azalır.

Felç ve beyin hasarı gibi diğer organlara zarar verme tehlikesi ciddi oranda düşüktür. Emboli riski diğer yöntemlere oranla daha azdır.

Ameliyat yaraları daha kısa sürede iyileşir.

Hangi hastalarda tercih edilir

Özellikle böbrek yetmezliği, akciğer yetmezliği olan hastalar öncelikli tercih sebebidir. Kalp kasının zayıflığı da çalışan kalpte bypass (baypas ameliyatı) yöntemini tercih etmemizde belirleyicidir. Beyni besleyen atardamarlarda tıkanıklık söz konusu ise yine çalışan kalp üzerinde bypass ameliyatını (baypas ameliyatı) tercih etmekteyiz. Ayrıca; çıkan aortada plak ve kalsifikasyon varlığı da çalışan kalpte bypass’ı (baypas ameliyatı) zorunlu kılan nedenler arasındadır.

Doç.Dr.A.Faruk HÖKENEK
Kalp ve Damar Cerrahisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir