Diyarbakırlı Mucize Bebek

Diyarbakırlı Mucize Bebek

Yapılan röntgende çocuğun kalbinde dikiş iğnesi görülmesi üzerine aile ve doktorları gözlerine inanamadı.

Bu yazıda da size Mayıs 2009’da girdiğim ilginç bir ameliyatı haber yapan bir siteden alıntı yapıyorum. Haber metninin tamamı aşağıdaki gibidir. Orjinal habere ilgili sitenin sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır’lı Mucize bebeğin durumu

Diyarbakır’da, Murat-Emine Bayhan çifti huzursuzlanan 8 aylık Baran’ı gece yarısı hastaneye kaldırdı. Yapılan muayenede çocuğun her hangi bir sağlık problemi tespit edilememesi üzerine kan ve idrar örnekleri alındı.

Diyarbakır’da, Murat-Emine Bayhan çifti huzursuzlanan 8 aylık Baran’ı gece yarısı hastaneye kaldırdı. Yapılan muayenede çocuğun her hangi bir sağlık problemi tespit edilememesi üzerine kan ve idrar örnekleri alındı. Ancak tüm doku örneklerin temiz çıkmasına rağmen küçük çocuğun ağlamasına dayanamayan anne Emine Bayhan, ertesi gün bebeğinin tomografi filmini çektirmek istedi. Yapılan röntgende çocuğun kalbinde dikiş iğnesi görülmesi üzerine aile ve doktorları gözlerine inanamadı. Yeni bir tomografi çektirildi ancak benzer sonuç çıkması üzerine Baran, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrah servisine kaldırıldı. Bebeğin sağlık durumun risk teşkil ettiği ve kalbine saplı bir iğne olduğu belirlendi ve hemen ameliyata alındı. Yapılan 3 saatlik başarılı bir operasyonun ardında 4 santimlik iğne bebeğin kalbinden alınıp damarlarda biriken kan boşaltıldı.

Mucize Bebek

Ameliyatı yapan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Yrd. Doç. Dr. Faruk Hökenek, küçük çocuğun yaşamasını bir mucize olduğunu söyledi. Tıp literatüründe çok az görülen bir vaka olduğunu ifade eden, Hökenek, “Ortada bırakılan bir iğne bebeğin göğüs kafesinden direk kalp boşluğuna ve direk kalp içene girdiği için orada oluşan kanma kalp zarı ve kalp arasında kan birikmesine ve sonucunda ölüme yol açmaktadır. Ancak çocuğun huzursuz olması ve ailenin hemen hastaneye kaldırması bir şans olarak görüyoruz. Şayet birkaç saat gecikseydik bebeği kaybede bilirdik “diye konuştu. Baran Bayhan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Hökenek, ailelerin zararlı şeylerden çocukları uzak tutması gerektiğini vurguladı.

Bebeğin kalbine dikiş iğnesinin nasıl saplandığına inanamadığını belirten Emine Bayhan, “Çocuğum yaşadı ya artık iğne bile evde bulundurmam. Dikiş bana haram oldu. ‘Son paşam’ Baran, yaşadığı için çok mutluyum. Ameliyatı yapan bütün doktorlara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir