Gençlerde ani ölüm nedeni: Kalp Krizi

Gençlerde ani ölüm nedeni: Kalp Krizi..!!

Kalp krizi, kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu gerçekleşir. Yaşlı insanlar gençlere nazaran biraz daha şanslıdır.

Gençlerde ani ölüm nedeni: Kalp Krizi

Kalp krizi, kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu gerçekleşir. Yaşlı insanlar gençlere nazaran biraz daha şanslıdır. Kalbi besleyen yan damarlar gelişmiş olduğundan ana damarlardan biri tıkandığı zaman yan damarlar kalbi beslemeye devam eder. Bu yüzden ölümcül tablolar yaşlı insanlarda daha az görülmektedir.

Genç insanlarda ani ölümlerin temel sebeplerinden olan kalp krizi, kalbi besleyen yan damarların gelişmemiş olmasından dolayı ölümcül bir tablo oluşturur.

Kalp yapısının hastalıklarında, ritim bozukluklarında , kalp kasının hastalıklarında genç yaşta ölümlere sık rastlanır. Buradaki temel neden kalp krizi değildir. Ani ve aşırı adrenalin salınımı ritim bozukluklarına, ritim bozuklukları da ölüme yol açar.

Özellikle aile hikayesinde erken ölümler varsa risk de var demektir. Aile öyküsünde erken ölümlerin oranı yaklaşık %30 kadardır. Bu risk grubundakilerin mutlaka hekim kontrolünden geçmesi önerilmektedir.

Küçük yaşlarda, çabuk yorulan, nefesi daralan çocukların kalp açısından değerlendirilmesi ve mutlaka takip edilmesi gerekir.

Sporcular da risk altında

Özellikle aşırı efor gerektiren futbol, basketbol gibi sporlarla ilgilenen gençlerin de ani ölüm nedenlerinin %80’e yakını kalp krizi kaynaklıdır. Yoğun stres faktörünün bu tür ölümlerde önemli rol oynadığı düşünülmektedir.

Kalp duvarlarında oluşan plaklar (kollestrol plakları) yüksek adrenalin salınımı sonrası parçalanabilir. Bu parçalar kalbi besleyen damarları tıkar. Genç insanlarda kalbi besleyecek yan damarlar gelişmemiş olduğundan, gelişen kalp krizi ölümcül olabilmektedir.

Bu nedenle özellikle bu tür yüksek stres kaynağı sporlarla uğraşanların ayrıntılı tetkiklerinin düzenli olarak yaptırılması hayati önem taşır.
Sporcuların destek amaçlı aldığı birtakım ilaçlar da bu tabloların gelişmesinde katkı yaptığı bilinmektedir.
Kalp sağlığının önemini bir kez daha hatırlatır, sağlıklı günler dilerim.

Doç.Dr.A.Faruk HÖKENEK
Kalp ve Damar Cerrahisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...