Kalp ameliyatı sonrası akciğer egzersizleri

Triflo Aygıtı

Triflow da denilen akciğer egzersizleri için kullanılan bir aygıttır.

Kalp ameliyatı sonrası hastalarımıza akciğer egzersizleri yaptırmaktayız. Ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için akciğer egzersizleri tedavimizin önemli bir parçasıdır.

Neden akciğer egzersizi?

Akciğerler, içi havayla dolu kesecikler şeklindedir. Kalp ameliyatı esnasında makine tarafından sağlanan solunum desteğine rağmen akciğer bir balon misali söner. Ameliyat süresinin de uzun olduğu düşünülürse akciğerin toplanması için hem zamana hem de çalıştırmaya ihtiyaç vardır.
Olabilecek akciğer enfeksiyonlarının önüne geçmek için, akciğeri çalıştırmak gerekir. Varolan akciğer enfeksiyonlarının tedavisinde de yine egzersizden faydalanılmaktadır.

Kana yeterli miktarda oksijen gidebilmesinin tek yolu sağlıklı akciğerlerdir. Akciğer hastalandığında başta kalp olmak üzere beyni ve diğer organları da hasara uğratır.

Yeni ve ağır bir ameliyat sonrası kalp, oksijene her zamankinden fazla ihtiyaç duyar. Dokuların hızla iyileşmesi de sağlıklı bir oksijen sirkülasyonuna bağlıdır.

Bu nedenle akciğer egzersizlerini, pre-op ve post-op dönemde (ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası) hastalarımıza önerebilmekteyiz.

Akciğer egzersizi nasıl yapılır?

Triflow (Triflo) dediğimiz bir yardımcı aparat ile saat başı 10-15 defa ciğerlere uzun ve derin nefesler çekilmesi ile yapılır. Triflo yüz hizasında kaldırılır. Ağızlık monte edilmiş ucu dudaklar arasında sıkıştırılır. Akciğer tamamen boşaltılır. Uzun süreli derin nefesler alınır. Nefesler arasında biraz duraklanabilir. Sonra aynı hareket tekrar edilir. Her nefes çekme esnasında triflo’nun haznesindeki toplar hareket ederler. Nefeslerdeki derinlik ve uzunluk arttıkça, tüm toplar yukarı kadar kalkar. Ancak başlangıçta bir topun bile zor hareket ettirildiği sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Egzersizlere devam ettikçe hareket eden top sayısı da artacaktır.

Farklı tipleri de mevcut olan akciğer egzersiz aletleri, ameliyat sonrası tüm hastalarımıza verilmektedir. Egzersiz eğitimi de, hasta kendine geldikten hemen sonra verilir. Hastalarımızın iyileşme sürecini hızlandırmak için bu hayati bir öneme sahiptir.

Triflow temin edilemediği durumlarda balon şişirme de benzer bir etki yapacaktır.

Kalp ameliyatı olacakların, özellikle koah, pnomoni gibi öyküsü bulunan hastalarımızın ameliyat öncesi akciğer egzersizi yapmalarını öneriyoruz. Bu sayede ameliyata daha güçlü bir akciğerle girilir. Elbette ameliyat sonrası iyileşme sürecini de olumlu yönde etkiler.

Akciğerleri ve diğer vücut dinamiklerini harekete geçirmenin yollarından biri de yürüyüştür. Hastalarımızı kalp-akciğer makinesinden ayırdıktan sonra ilk hedefimiz onların mobilizasyonunu sağlamaktır. Mobilizasyon kuralları ve dikkat edilecek hususlar konusunu bir başka yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Sağlıklı günler dilerim.

Doç.Dr.A.Faruk HÖKENEK
Kalp ve Damar Cerrahisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir