Kalp ameliyatı sonrası cinsellik

Kalp ameliyatı sonrası cinsellik
Açık kalp ameliyatları sonrası cinsellik; hastalar tarafından hep merak edilen, ancak toplumumuzun yapısı itibari ile tabu sayılıp çok sorgulanamayan bir konudur.

Açık kalp ameliyatları sonrası cinsellik; hastalar tarafından hep merak edilen, ancak toplumumuzun yapısı itibari ile tabu sayılıp çok sorgulanamayan bir konudur. Konuyla ilgili hasta taburcu edilirken verilmesi gereken eğitimlerden biri de budur. Zaman zaman atlanan bu konu aslında öğrenilmesi gereken konuların başında gelir.

Açık kalp ameliyatları sonrası göğüs kemiği açıldığından vücut bütünlüğü bozulmaktadır. Fakat bu durum kalıcı değildir. 6-8 hafta arası iyileşme gerçekleşir. 6 Hafta sınırı hastaneden taburcu olunduktan sonra başlar.  Bu süre içerisinde aşırı efordan uzak durulmalıdır. Cinsel ilişki esnasında aşırı efor sarf edileceğinden bu süre içerisinde cinsel perhiz uygulanmalıdır.

6 Haftaya kadar cinsel ilişki, vücutta yüksek adrenalin salgılanmasına sebep olacağı için kalp ritminin bozulmasına neden olabilir. Kalp üzerinde gerçekleştirilen ameliyata da zarar verilebilir. Nadiren de olsa ani kalp durması gibi vakalar bildirilmektedir. Bu erken dönem cinsel ilişki sınıfındadır. Erken dönemde; ayrıca, göğüs kemiğinin zedelenmesi de söz konusudur.  Bu nedenle 6 haftaya kadar cinsel ilişkiden uzak durulması önerilmektedir.

Cinsel perhiz dönemi olan bu ilk 6 hafta geçtikten sonra cinsel aktiviteye başlanabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise; kalp ameliyatının üzerinden 3 ay geçinceye kadar sert hareketlerden uzak durulmasıdır.

Sağlıklı günler dilerim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir