Kalp ameliyatı sonrası kabızlık

kalp Ameliyatları Sonrası Kabızlık

Anestezi sonrası bağırsak hareketleri duran hasta, bol bol yürüyüş yapmaz ve önerilen miktarda suyu tüketmezse kabızlık yaşamaya başlar.

Kalp ameliyatları uzun süren bir anestezi gerektirir. Hasta profiline göre değişiklik göstermekle birlikte, bir açık kalp ameliyatı yaklaşık 4 ile 5 saat arasında değişen bir zaman alabilmektedir. Bu süre boyunca vücudun hayati fonksiyonları kalp-akciğer makinesi tarafından sürdürülmektedir. Sadece dolaşım ve solunum sisteminin değil aynı zamanda sindirim sisteminin de maksimum düzeyde etkilendiği unutulmamalıdır.

Hasta ameliyat öncesi minimum 8-10 saat aç bırakılır. Bağırsak temizliği yapılarak ameliyathaneye indirilir. Ameliyat sonrası sürede ise entübasyon işlemi sonlanrılmadan hasta aç kalmaya devam eder.

Anestezik maddenin mide ve bağırsak hareketlerini durdurması ve hastanın uzun süren açlık süresi sonrası yemek yemeye başlaması da bir disiplin gerektirir. Sulu diyetlerle beslenmeye başlanan hasta mobilize olduktan sonra (ayağa kalkmak ve yürümek) ancak katı besinlere, kalp koruma rejimlerine geçiş yapabilmektedir.

Anestezi sonrası bağırsak hareketleri duran hasta, bol bol yürüyüş yapmaz ve önerilen miktarda suyu tüketmezse kabızlık yaşamaya başlar.

Kabızlık, kalp ameliyatları sonrası istenmeyen bir durumdur. Hastanın göğüs kemiği dikişli olduğundan hastada istenmeyen durumların oluşmasına, dikişlerin açılabilmesine yol açma tehlikesi vardır.

Hastalarımızdan günde 2 litre su tüketmelerini ve saat başı yataktan kalkıp yürümelerini önermekteyiz. Beslenme konusunda bilgilendirdiğimiz şekilde tuzdan ve yağdan fakir kalp koruma diyetleri ve sulu gıdalar almalarını tavsiye ediyoruz.

Çay, kahve, kola gibi içeceklerden uzak durulması hem kalp sağlığı açısından hem de kabızlık gelişmemesi açısından önemlidir.

Kalp ameliyatı sonrası kimi hastalarımıza destek amaçlı bağırsak hareketlerini arttırıcı ve müshil ilaçlar verebilmekteyiz. Lütfen bu ilaçları önerimizin dışında kullanmayınız. Sıvı elektrolit dengesinin korunması için yüksek dozlarda alınmamalıdırlar.

Kalp ameliyatları uzun ve zahmetli bir süreçtir. Bu sürece katkıda bulunmak ancak önerilerimizi dinlemekle mümkün olabilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Doç.Dr.A.Faruk HÖKENEK
Kalp ve Damar Cerrahisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir