Kalp ameliyatı sonrası yatış şekli

Kalp ameliyatı sonrası yatış pozisyonu

Hastanın sırtı 2-3 yastıkla desteklenerek yatırılması uygundur.

Özellikle açık kalp ameliyatları sonrası hastaların 6 hafta boyunca belli bir disiplinle hareket etmesini önermekteyiz. Beslenme alışkanlıklarından vücut hareketlerine kadar belli kurallar çerçevesinde davranmaları hastalarımızın lehinedir.

Açık kalp ameliyatları sonrası önerdiğimiz yatış pozisyonu; yarı oturur, sırt üstü yatış pozisyonudur. Açık kalp ameliyatı olanlarda göğüs kemikleri iyileşene kadar bu pozisyon önerilmektedir.

Yan yatış pozisyonları göğüs kemiğinin iyileşmesini geciktirir. Yükün dengesiz dağılımına bağlı olarak, özel yöntemlerle birbirine tutturulan göğüs kemikleri yerinden oynar. Bu durumda hastada çeşitli enfeksiyonlar gelişir. Göğüs kemiği ayrılma riski doğar. Bu durumda ise hastanın yeniden ameliyat edilmesi ve göğüs kemiğinin yeniden dikilmesi gerekebilmektedir.

Yarı oturur pozisyonda yatan hastalarımızda solunum fonksiyonları da daha düzgün çalışmaktadır. Akciğerin kısa zamanda toparlanabilmesine de katkıda bulunur. Yarı oturur, sırtüstü pozisyonda akciğer sekresyonları daha rahat atılabilmektedir.

Açık kalp ameliyatı sonrası yatış pozisyonu zorunluluktur. Bir seçim değildir.

Ameliyat olmuş hastaların hem yatış pozisyonlarına hem de hareket ederken vücut dengesine özen göstermeleri gerekir. Yatağa yatarken ve yataktan kalkarken, iki koldan aynı oranda destek almaları gerekir. Tek kola fazla yük bindirmek yine göğüs kemiğinin zedelenmesine yol açabilmektedir.

Hasta tamamen düz bir sırtüstü pozisyonda da yatmamalıdır. Bunun da tıpkı yan yatış pozisyonları gibi komplikasyonları vardır. Hastanın sırtı 2-3 yastıkla desteklenerek yatırılması uygundur.

Yatak elemanları seçiminde teri emen pamuk, keten gibi lifli çarşaflar, kılıflar tercih edilmelidir.

Sağlıklı günler dilerim.

Doç.Dr.A.Faruk HÖKENEK
Kalp ve Damar Cerrahisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...