Kalp ameliyatları sonrası yara bakımı

Kalp ameliyatları sonrası yara bakımı

Kalp ameliyatları sonrası yara bakımı ameliyatların sağlığı açısından çok önemlidir.

Kalp ameliyatları, büyük, sistemik ameliyatlardır. Ameliyatın başarılı geçmesi kadar, ameliyat sonrası bakım da önemlidir. Kalp ameliyatları sonrası bakımda önemli kriterlerden biri de yara bakımıdır.

Açık kalp ameliyatı olan hastalarda hem göğüste hem bacak ve kollarda insizyonlar (cerrahi kesi) olabilmektedir. Kalp damarlarının tamiri için vücudun diğer yerlerinden (bacaklar, kollar ve göğüs) damar çıkarılmaktadır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte sağlıklı damar bulmak her zaman mümkün olmaz. Bu durumda diğer bölgelerden damar çıkarılması söz konusudur.

Hastada insizyon (cerrahi kesi) varlığı 2-3 bölgede olabilmektedir.
Özellikle obez (aşırı kilolu) hastalarda, şeker hastalarında, böbrek yetmezliği gibi hastalıklarda, kalp ameliyatları sonrası yara bakımı titizlikle takip edilmelidir.

Nasıl bir bakım yapmak gerekir?

Kalp ameliyatı olmuş kişilerde, ameliyat sonrası yara yeri akıntıları olabilmektedir. Her zaman karşılaşabileceğimiz bu durum tüm hastalarda aynı yaklaşımı gerektirmez. Akıntının yeri, şiddeti, rengi ve kokulu olup olmadığına göre, yara bakım yaklaşımlarında değişiklikler vardır.

Seröz akıntılar

Kalp ameliyatı sonrası insizyon(cerrahi kesi) yerlerinde sık rastlanan seröz akıntılar endişeye yol açacak akıntılar değildir. Rengi açık ve kokusuz olan bu tür akıntılar sürecin bir parçasıdır ve zaman içerisinde düzelir.

Kötü kokulu akıntılar

Yara yerlerinden kötü kokulu ve koyu kıvamda olan akıntılar ise ciddi enfeksiyon belirtisidir. Hem yara bakımı hem de ciddi antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

Yara bakımında dikkat edilecekler

İnsizyonlar (cerrahi kesi), sürekli kuru tutulmalıdır.
Pansuman yapılacaksa sadece baticon ile tek seferde yaranın üstünden geçmek yeterlidir.
Yaranın kabuklarını kaldırmamak gerekir.
Pansumanlarda krem, pomad gibi ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar yara yerinin açılmasına sebep olabilir.
Banyo esnasında yara yerleri kesinlikle liflenmemeli, banyo sonrası temiz havluyla kurulanmalıdır.
Doktorunuz tarafından önerildiyse antiembolik çorap titizlikle kullanılmalıdır. Bacaklarda olabilecek ödemi ve yara yerlerindeki akıntıyı önler. Özellikle hareket esnasında antiembolik çorap kullanılması gerekir.

Göğüs insizyonlarında (cerrahi kesi) olabilecek kötü kokulu akıntılar bazen göğüs kemiğinin kaynamadığının işaretidir. Özellikle hareketler esnasında göğüs kemiğinden ses geliyorsa derhal ameliyatı yapan hekimi bilgilendiriniz.

Göğüs insizyonları (cerrahi kesi) bakımı yine yukarda belirttiğimiz disipline bağlı olarak gerçekleştirilmelidir. Yara yeri kuru tutulmalı, banyo sonrası kurulanmalı, banyo esnasında liflenmemeli ve yapılacaksa sadece baticon kullanılarak yara yeri tek seferde silinmelidir.

Bacaklarda ve kollarda insizyon (cerrahi kesi) varsa bazen bu bölgelerde morluklar da olabilmektedir. Bu morluklar zaman içerisinde geçecektir. Endişelenecek bir durum değildir. Morlukların giderilmesine yardımcı çeşitli ilaçlar mevcuttur. Bu tür şikayetlerden muzdaripseniz doktorunuza bildirmeniz yeterlidir. Size gereken yaklaşım yapılacaktır.

Yara bakımı kadar ilaçların düzenli kullanılması da önemlidir. Önerilen dozda antibiyotik tedavisi ve diğer sistemlerin desteklenmesi amacıyla yapılan tedaviler de yara bakımını olumlu etkiler.

Ameliyat sonrası yaralarınızda olabilecek enfeksiyonlarda, yara yerlerinde kızarıklık, akıntı ve yüksek ateş bulgularına sık rastlanır. Bu durumda vakit geçirmeden doktorunuzu bilgilendiriniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Doç.Dr.A.Faruk HÖKENEK
Kalp ve Damar Cerrahisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...