Kalp çarpıntısı neden olur?

Çarpıntı Nedir?
Kalbimiz durup dururken birden hızla çarpmaya başlar. Genellikle kısa süren bu durum çoğumuz için endişe vericidir.

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Hepimizin başına zaman zaman gelmektedir. Kalbimiz durup dururken birden hızla çarpmaya başlar. Genellikle kısa süren bu durum çoğumuz için endişe vericidir. Kalp sağlığımızdan hep endişe duyar çoğu kez de paniğe kapılırız.

Nedenleri nelerdir?

Kalp çarpıntıları sağlıklı insanlarda daima hastalık belirtisi olarak algılanmamalıdır. Stresli koşullarda bir yaşam sürüyorsanız muhtemelen bu çarpıntılarla sık karşılaşıyorsunuz demektir. Stresten uzak durmak, düzenli ve planlı bir yaşam sürmekten geçer. Eğer kalp çarpıntıları sizi de rahatsız etmeye başladıysa öncelikle stresten uzak durmanızı öneririz.

Yüksek miktarda kafein alımı da kalp çarpıntılarının bir başka nedenidir. Aşırı miktarda çay, kahve tüketimi bu çeşit uyarıcı maddelerin artışına sebep olur. Her biri bir uyaran olan bu maddeler kalpte normalin dışında birkaç atıma sebebiyet verir. Bu durum genellikle kısa sürmekte ve kalp eski ritmine çabucak dönmektedir. Siz de kahve tiryakisiyseniz bu alışkanlığınızın dozunu iyi ayarlamanız gerekir. Çikolatada da bolca kafein bulunduğunu hatırlatmakta yarar var.

 Uykusuzluk bu istenmeyen kalp çarpıntılarının oluşmasında etkilidir. Gün boyunca yorulan bedeninizi dinlendirmek kalbinizin de ihtiyaçlarındandır. Uyku düzensizliklerinizin kısa zamanda bir çaresine bakmayı ihmal etmeyin.

Ne yapmalısınız?

Kalp çarpıntısı hissettiğinizde panik yapmayınız.  İstirahat edin ve derin derin nefesler alın. Soğuk içecekler içebilir, şiddetli şekilde öksürmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca sistemik bir hastalıktan dolayı ilaç kullanıyorsanız, ilaçlardan kaynaklı çarpıntılarınızın olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu tür durumları doktorunuzla hemen paylaşın.

Sorunun ana nedeni ne olursa olsun, eğer kalp çarpıntılarını sık sık hissetmeye başladıysanız mutlaka doktor kontrolünden geçmenizi tavsiye ederim. Çoğu durumda masum kabul ettiğimiz bu çarpıntılar, kimi zaman ciddi kalp hastalıklarının belirtileri olabilmektedir.

Sağlıklı günler dilerim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir