Kalp sağlığınız için su için..!!

Kalp sağlığınız için, su için..!!

Suyun yaşamsal sıvı olarak adlandırılması boşuna değildir. İnsan vücudunun tüm işleyişini su sağlar.

Suyun yaşamsal sıvı olarak adlandırılması boşuna değildir. İnsan vücudunun tüm işleyişini su sağlar. Metabolizmanın sağlığından tutun dolaşım sağlığına kadar hemen her alanda önemli bir rolü vardır. İçinde bulundurduğu mineraller açısından da kalp sağlığı için vazgeçilmezlerin başında gelir. Sağlıklı bir insanın günde 3 litre su tüketmesi gerekir.

Suyun, günlük tüketim alışkanlıklarımız içerisinde kendine çok fazla yer bulamadığını görmekteyiz. İnsanlarımızın büyük bir çoğunluğu, su ihtiyacını başka sıvılar alarak gidermeyi tercih ediyorlar. Çoğu tatlandırıcılar içeren bu içecekler, insan sağlığına yararı olmadığı gibi; onlarca hastalık riskini de beraberlerinde getirmektedir. Gazlı içeceklerin sindirim sistemi üzerindeki olumsuz etkileri söz konusudur. Gastrit türleri ve reflü gibi rahatsızlıkların artması; gazlı içecek tüketimi ile de doğru orantılıdır.

Kalp damar hastalıkları ve kalp sağlığı için de son derece önemli bir rol oynar. Günlük tüketim alışkanlıklarında suya yeterince yer verenlerde kalp hastalıklarına daha az rastlandığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. İçerdiği mineraller dolayısıyla; kalbin sağlıklı çalışması için vazgeçilmezdir. Kalp ritminin düzenli olabilmesi için gereken elektrolit dengesini kurar.  Böylece kalp ihtiyaç duyduğu enerjiye kavuşur.

Kalp ameliyatları sonrası hastalarımıza günlük  2,5-3 litre kadar su tüketmeleri gerektiğini söyleriz. Bu aslında tedavimizin önemli bir parçasıdır. Suyun düzenli aralıklarla alınması; zayıf düşen bünyeyi kısa zamanda toparlamaktadır. Böbrek fonksiyonlarını düzeltmekte, enfeksiyon riskini gözle görülür ölçüde azaltmaktadır. Vücuda zararlı toksinlerin dışarı atılması için su şarttır. Hiçbir ilacın size sağlayamayacağı yararı bu noktada su sağlamaktadır.

Hücre yenilenmesi ve kemik oluşumunun hızlandırılmasında büyük yararı vardır. İçerdiği kalsiyum, magnezyum, florür  v.b. gibi mineraller en etkili şekilde suyla birlikte alınmaktadır.

Kalp sağlığınızı düşünüyorsanız, sizler de günde en az 2-3 litre su tüketiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Murat Feyzioğlu dedi ki:

    Sayın Doç.Dr.Faruk Hökenek,

    Tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ancak merak ettiğim çok önemli bir konu var. İçtiğimiz tüm şişelenmiş suların parametre değerlerine baktığımız zaman içeriğinde eser miktarda bazı minerallerin olduğu görüyoruz. Özelikle florür hiç bir şişelenmiş suda mevcut değil. Kalsiyum, magnezyum hemen hemen hiç yok. Bu durumda bir insanın (yetişkin, çocuk) günlük olarak bu minerallerden ne kadar ihtiyacı vardır ? Kaç bardak şişelenmiş su içersem bu mineralleri almış olurum bilgisini sizden öğrenmek isterim. Yada bu bahsettiğimiz mineralleri tükettiğim yiyeceklerden yeterli miktarda alabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir