Kalp ve Damar Cerrahisi

Kalp ve Damar Cerrahisi adı üstünde bir cerrahi bilimidir. Kalbin damarsal hastalıkları, kapak hastalıkları, kalp anomalileri ve dolaşım sisteminin diğer elemanları olan kan damarlarında oluşan hastalıkların cerrahi tedavisinde görev almaktadır.

Dünya’da ilk kalp ameliyatı

Vivien_T._Thomas

Vivien T.Thomas

Kalp ve Damar Cerrahisi’nin tarihsel gelişimi ilginçtir. Bir teknisyen olan ve tıp öğrenimi görmemiş olan Afrika asıllı Amerikan vatandaşı Vivien Thomas, Mavi Bebek Sendromu dediğimiz bir kalp rahatsızlığı ile ilgili yöntemler geliştirmiştir. Laboratuvar ortamında önce bir köpek üzerinde denediği tekniklerini daha sonra Dr.Alfred Blalock ve Kardiyolog Helen Taussig’e aktarmıştır. 1940 yılında geliştirilen bu yöntemle, asistanlığını Vivien Thomas’ın yaptığı Dr.Alfred Blalock ilk Mavi Bebek Sendromu ameliyatını, dolayısıyla ilk kalp ameliyatını yapmıştır.

Vivien Thomas’a 1976 yılında Johns Hopkins Üniversitesinde fahri doktora ünvanı verilmiştir. Bürokratik nedenlere bağlı olarak bu unvan Hukuk doktorası olarak takdim edilmiştir. Ancak tıp öğrencileri ve hekimler kendisini Dr.Thomas olarak benimsemiştir.

Türkiye’de ilk kalp ameliyatı

Siyami Ersek

Prof.Dr.Siyami Ersek

Türkiye’de ilk kalp ameliyatını Prof.Dr.Siyami Ersek 1963 yılında gerçekleştirmiştir. 1920 Uşak doğumlu olan Ersek, kurucusu olduğu Siyami Ersek Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 26 Ekim 1993’te organ yetmezliğinden yaşamını yitirmiştir.

Dünya’da ilk kalp nakli

Dünyada ilk kalp nakli sanılanın aksine, Amerika’da ya da Avrupa’da değil Afrika’da gerçekleştirilmiştir. 2 Aralık 1967 tarihinde Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde gerçekleştirilen ameliyatta, trafik kazasında beyni parçalanan bir gencin kalbini, kalp yetmezliği şikayetleri sebebiyle ölümün eşiğine gelmiş bir hastaya nakledildi. Nakil başarılı oldu. Ancak; hasta 18 gün yaşadıktan sonra akciğer enfeksiyonundan yaşamını yitirdi.

Türkiye’de ilk kalp nakli

Türkiye’de gerçekleştirilen ilk kalp nakli, Opr.Dr.Kemal Beyazıt tarafından 22 Kasım 1968’de Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Ancak; hasta nakil kalple 18 saat yaşayabildi. 27 Kasım 1968’de yani; ilk kalp ameliyatından sadece 5 gün sonra ise 2. Kalp nakli Prof.Dr.Siyami Ersek tarafından gerçekleştirildi. İlk başarılı kalp nakli olarak kabul edilmektedir.

Kalp ve Damar Cerrahisi, Koroner Arter Hastalıklarında, Kalp Kapak Hastalıklarında, Ritim Bozukluklarında ve Damar Hastalıklarında cerrahi yöntemler kullanarak hastayı tedavi eder. Halk arasında yaygın olarak bilinen koroner bypass ameliyatı, kapak ameliyatları, anevrizma ameliyatları, karotis(şahdamarı) ameliyatları, ateroskleroz, ablasyon, varis ameliyatları Kalp ve Damar Cerrahisi’nin alanına giren ameliyatlardır.

Yöntemlerin sürekli geliştirildiği Tıp dünyasında Kalp ve Damar Cerrahisi’nin gelişimi de hızlı olmaktadır. Her geçen gün tekniklere yenileri eklenmekte ve yeni enstrümanlar geliştirilmektedir. Bu sayede hem olası risklerin azaltılması hem de daha kısa zamanda ameliyatların gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır.
Sağlıklı günler dilerim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...