Koroner Bypass – Baypas Ameliyatı

BAYPAS AMELİYATI

Koroner baypas, (Açık Kalp Ameliyatı) tıkanan ve kalp kasını yeterince besleyemeyen koroner arterlerin, vucudun başka yerlerinden alınan damarlar vasıtasıyla bir nevi köprü atılmasıdır.

Koroner baypas, (Açık Kalp Ameliyatı) tıkanan ve kalp kasını yeterince besleyemeyen koroner arterlerin, vucudun başka yerlerinden alınan damarlar vasıtasıyla bir nevi köprü atılmasıdır. Tıkalı bölgenin etrafından dolanarak koroner artere yeni bir damar dikilir. Böylelikle kan akımı sağlanarak kalbin beslenebilmesi ve oksijenlenmesi sağlanır. Vucudun diğer yerlerinden çıkarılan damarlar vucuttaki kan akımında bir aksamaya sebep olmazlar. Görüldüğü üzere vücudumuzda kalbimiz için yedek damarlar da bulunmaktadır. Göğüs duvarının iç kısmından arter grefti alınabilmektedir.

Çoğu zaman ise safen denilen toplar damarlar bacak iç kısmından  çıkarılarak greft olarak kullanılır. Yani baypas bu damarlar vasıtasıyla yapılır. Aynı şekilde Ön koldan ve mide arterinden damar alıp kullanmak da mümkündür.


Genellikle kalp durdurularak, vücut kalp-akciğer makinesine bağlanır. Vücudun tüm fonksiyonları devam ederken duran kalp üzerinde baypaslar yapılır. Bu esnada vücudun tüm ihtiyaçları makine tarafından ölçülmekte ve karşılanmaktadır.

Çalışan kalp üzerinde baypas ameliyatı da yapılabilmekte bu durumda ise makineye bağlanmadan ameliyat gerçekleştirilmektedir. Ancak her iki yöntem arasında operasyon sonrası bir fark görülmemektedir.

Baypas sonrası hastaların vücut kondisyonlarına göre 1-3 gün arası bir yoğun bakım süreci olabilmektedir. Daha sonra yatan hasta servislerinde takip edilen hastalar 1 hafta içerisinde taburcu edilmektedir. Medikal tedavileri uygulanan hastalar belli periyotlarda kardiyologlar tarafından takip edilmelidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir