Koroner Kalp Hastalığı

Koroner Kalp Hastalığı

Koroner damarlar kalp kasına oksijeni yani; enerjiyi taşır.

Kalbimiz de tıpkı bizim gibi çalışabilmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı karşılayan ve kalp kasını besleyen koroner damarlar dediğimiz bir yapı mevcuttur. Koroner damarlar kalp kasına oksijeni yani; enerjiyi taşır.

Bu damarların özellikle kolesterol dediğimiz ve hayvansal gıdalar vasıtasıyla vücuda alınan yağlardan dolayı zaman içerisinde damarları tıkayabilir. Bu duruma ateroskleroz adı verilir.

Koroner damarların tıkanması kalp kasının oksijenden fakir kalması anlamına gelir. Oksijenden yoksun kalması durumunda ise iskemi dediğimiz tablo ortaya çıkar. İskemi kalp kasının oksijensiz kalması durumudur.

Bu durumda angina pektoris dediğimiz göğüs ağrısı diye tarif edilen tablo ortaya çıkar. Bu durum koroner arterlerin aşırı kasılması durumudur. Kan transferini yapmaya çalışırken tıkanıklıkla karşılaşınca durmadan göndermeye devam eder. Bu da şiddetli ağrıyla belirti verir. Koroner Hastalık, Koroner Arter Hastalığı, Aterosklerotik Kalp Hastalığı, İskemik Kalp Hastalığı diye de anlandırılabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir