Mitral Kapak Yetmezliği

Mitral Kapak Yetmezliği

Özellikle doğumsal doku bozukluklarına bağlı olarak gelişen Mitral Kapak Prolapsusu ( MVP – Mitral Valve Prolapsus) en sık görülen Mitral yetmezlik hastalığıdır.

Mitral kapak sol kulakçık ile sol karıncık arasında bulunur.  Akciğerden gelen temiz kan vücuda pompalanmak üzere bu kapak üzerinden sol karıncığa iner. Sol karıncıktan vücuda kan pompalanırken ise kapanarak; kanın geliş yönüne geri gitmesini engeller. Yani birden çok görevi vardır denilebilir.

Sebepleri arasında özellikle doğuştan gelen bozukluklar ve romatizmal hastalıklardan kaynaklanan enfeksiyonlar sayılabilir. Ayrıca ağız içi enfeksiyonlar da kalp kapaklarına zarar verebilmektedir.

Özellikle doğumsal doku bozukluklarına bağlı olarak gelişen Mitral Kapak Prolapsusu ( MVP – Mitral Valve Prolapsus)  en sık görülen Mitral yetmezlik hastalığıdır.  Mitral kapakta sarkma veya çökme olarak anlatılabilecek olan prolapsusta kapak görevini tam olarak yerine getirememektedir.

Prolapsusun kapak üzerindeki etkisi açısından 2 grupta incelenir. Klasik Tip denilen;  kapakta sarkma ve kalınlaşma, dokularda dejenerasyon ve bir miktarda kanı geriye kaçıran bir türdür.  Hastanın kardiyak anamnezine göre bir yaklaşım belirlenir. Efor kısıtlaması veya ameliyat bunların başlıcalarıdır. Klasik Olmayan Tip ise; Kapakta sarkma tespit edildiği halde mitral kapak fonksiyonlarını kısıtlamaz. Bu tipler zararsızdır ve insanlar günlük aktivitelerini rahatlıkla yerine getirebilir.

Tipi ne olursa olsun tanısı koyulan bu tür rahatsızlıkların belli periyotlarda doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. Hastalığın tespit edilmesi  her zaman yeterli değildir. İlerlemesinin takip edilmesi de gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir