Varis nedir?

Varis Nedir?

Varis; vücudun çeşitli yerlerinde görülebilen bir hastalıktır.

Varis; vücudun çeşitli yerlerinde görülebilen bir hastalıktır. Özefagus varisleri, vulvar varisler, varikosel ve hemoroid rahatsızlıkları bir çeşit varis kaynaklı hastalıklardır. Kalp ve damar cerrahisinin inceleme alanına giren varis türleri ise bacak varisleridir.

Kalbin vücuda pompaladığı kan bacaklara doğru rahat bir akımla gider. Ancak geri dönüş için birtakım yardımcı elemanlara ihtiyaç duyar. Bacak kasları bu dolaşımın gerçekleşmesinde pompa görevi görür. Ayrıca; toplardamarlarda bulunan kapakçık dediğimiz küçük yapılar bulunur. Bunların görevi, kanın kalbe doğru hareketi esnasında geri kaçışı engellemektir. Bu kapakçıklarda yapısal bozulmalar olduğu zaman kan kalbe doğru ilerleyeceğine damar duvarını genişleterek balonlaşmalara neden olur. Bu balonlaşmaları varis olarak adlandırmaktayız. Varisler boyutlarına göre çeşitli derecelerde incelenmektedirler.

Spider Anjionları ve Telenjektaziler

Örümcek ağı görünümünde 1mm’den az genişlikleri bulunan varislerdir. Elle hissedilmezler ancak gözle bariz görülebilmektedirler. Mor veya kırmızı damar izleri olarak görünürler. Belli alanlarda görülebildikleri gibi tüm bacağı saran türleri de mevcuttur.

Retiküler Varisler

Ele gelen hafif kabarık, mor damar balonları şeklindedirler. 4mm’ye kadar genişliğe sahiptirler.

Yüzeysel Ana Varisler

Bu varis türleri 4 mm’den büyüktür. Elle hissedilirler ve gözle rahatlıkla görülebilirler. Estetik açıdan kötü oldukları kadar ciddi komplikasyon riskleri de bulunur.

Büyük toplardamar varisleri

Bacakta bulunan safen dediğimiz büyük toplardamar hattı boyunca görülürler. Çok geniş kıvrımlar şeklinde olabilmektedirler. Yeşili andıran bir damar topluluğu görünümündedirler.

Derin varisler

Derin toplardamarlarda oluşan balonlaşmalardır. Dışardan görünmeyebilmektedir. Teşhisi için birtakım tetkiklere ihtiyaç duyulur.

Kombine varis tipleri

Yukarıda bahsedilen varis türlerinin birkaçının bir arada bulunması durumudur.

Yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen varisler mutlaka tedavi edilmelidir. Hastada ağrının yanı sıra estetik açıdan da kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Ayrıca varisli damarda oluşabilecek pıhtıların da dolaşım sisteminde meydana getirebileceği bir takım ciddi yan etkiler vardır.

Varisin nedenleri

 • Ailesel (Genetik) faktörler
 • Doğum kontrol ilaçları
 • Gebelik
 • Obezite (Şişmanlık)
 • Yaş (İleri yaşlarda görülme sıklığı daha yüksektir)
 • Ayakta veya sabit bir pozisyonda uzun süre durulması
 • Derin Ven Trombozu
 • Meslek grupları (Öğretmen,Doktor, Hemşire, Pilot, Hostes vb. )
 • Flebit, tromboflebit (Damar iltihapları)
 • Tümörler
 • Travmalar

Varisin belirtileri

Varisler erken dönemde, ayakta durma esnasında bacakta oluşan ağrı, erken yorulma şeklinde belirti verir. İlerlemesi durumunda ise, deri üstünden çıplak gözle görülebilen balonlaşmalar olur. Kimi zamanlarda derin toplardamarlarda oluşabilen varisler kas içerisinde kalabildiğinden çıplak gözle görülmeyebilir. Bu durumda birtakım tetkikler yapılarak bacak damarların durumu değerlendirilmelidir.

Varis kimlerde görülür?

Varis oluşmasında genetik faktörler önemli rol oynar. Aile öyküsünde varis hastalığı bulunan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Varisler aynı zamanda meslek hastalıklarında da başı çeken rahatsızlıklardandır. Özellikle ayakta uzun süre iş yapmak zorunda kalanlarda varis oluşma riski yüksektir. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Bunun nedeni erkeklere oranla zayıf olan bacak kasları, hormonsal etkiler ve gebeliktir. Ayrıca; aşırı kilolar da toplardamarlarda varis oluşmasında önemli rol oynar.

Varisin riskleri nelerdir?

Özellikle büyük ve orta boy varisler tedavi edilmediği zaman birtakım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Kanın uzun sürelerde damar içerisinde beklemesi ile pıhtı oluşabilmektedir. Bu pıhtılar emboli dediğimiz gerek akciğerlerde gerekse beyindeki damarlarda tıkanıklıklara sebep olabilmektedir.

Estetik açıdan kötü bir görüntüye de neden olurlar. Çıplak gözle görülebilen damar balonlaşmaları kimi zaman deri üstünde de yaraların açılmasına neden olabilir.

Çeşitli deri hastalıklarına da yol açabilen varis hastalığı, estetik kaygılar gibi nedenlerle de birleşince önemli psikolojik bozukluklara da yol açabilirler.

Varis hastalarına tavsiyeler

 • Uzun süre hareketsiz durmaktan kaçının.
 • Tempolu yürüyüşler yapın.
 • İstirahat durumunda mümkünde ayakları kalp seviyesinden yukarda tutun.
 • İmkanınız varsa bol bol yüzün.
 • Hareketsiz bir işiniz varsa; ayaklarınızı ileri geri hareket ettirin. Baldır kaslarınızı çalıştırın.
 • Sigara ve alkolden uzak durun. Bırakamıyorsanız azaltın.
 • Sıcak suyla değil ılık suyla banyo yapın.
 • Yatak istirahati esnasında ayaklarınızı bir yastıkla da olsa yükseltin.

Varis tedavisi

Varis tedavisi, varisin tipi, boyutu, hastanın bireysel özellikleri gibi etkenler göz önüne alındığında kişiden kişiye farklılıklar gösterir.

Varis Çorabı

Varis tedavisinde önemli ve eski bir yöntemdir. Bacaklardaki dolaşıma katkıda bulunur. Bacak kasının oluşturamadığı basıncın oluşmasında etkilidir. Gece yatarken takılmasına gerek yoktur. Sabah yataktan kalkmadan giyilmesi ve güne başlanması önerilir.

Varis Ameliyatı

Varis ameliyatı, hasta olan varisli damarın cerrahi yöntemle tamamen çıkarılması işlemidir. Belden uyuşturularak ayaklar hissiz hale getirilir. Kasık bölgesinden bir kesi ile varisli damar yerinden çıkarılır. Varislerin durumu ve çokluğu nedeni ile bacakta ek kesiler açılabilir. Bu kesiler oldukça küçük ve önemsiz kesilerdir. Varisli damar çıkarıldıktan sonra aynı bölgede varis oluşma ihtimali yoktur. Çünkü damar komple çıkarılmıştır.

Lazerle varis ameliyatı

Endovenöz lazer dediğimiz bir yöntemle de varis hastalığına müdahale edilebilmektedir. Bu yöntemle, yine varisli damarın içerisine girilerek belli noktalara lazer uygulanır. Böylelikle kanın geri kaçması engellenir. Son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Her varis türünde uygulanamaz. Tedavi yönteminin belirlenmesinde kalp damar cerrahisi doktorunuz tayin edicidir.

Radyofrekans ile varis tedavisi

Gelişen teknoloji sayesinde varis tedavisinde radyofrekans da kullanılmaya başlanmıştır. Lokal anestesi altında, yine varisli damara bir katater yardımı ile girilerek radyofrekans verilir. Varisli damar uygulanan ısıdan dolayı kapanır. Böylelikle kan sağlıklı toplardamarlardan ilerlemek zorunda kalır. İşlem 3-5 dakikalık bir sürede tamamlanabilmektedir.

Siklorezan madde ile varis tedavisi

Köpük veya sıvı halde bulunan maddelerin varisli damara enjekte edilmesi işlemlerini kapsar.Küçük iğnelerle, varisli damar içerisine siklorezan madde enjekte edilir. Bu madde bir tür bio yapıştırıcıdır. Damar hattı tamamen bloke edilir. Bu sayede varis ortadan kalkar. Enjekte edilen siklorezan madde vücut tarafından emilip atılabilmektedir. Genelikle kılcal varislerde tercih edilmektedir.

Varisle veya diğer kalp damar hastalıklarınızla ilgili bilgi almak ve bizimle temas kurmak için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.
Doç.Dr.A.Faruk HÖKENEK
Kalp ve Damar Cerrahisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...